Ředkvičková polévka

Ředkvičková polévka
Ředkvičková polévka

Nedávno jsem v televizi zhlédla pořad, ve kterém představovali nejrůznější volně rostoucí byliny, které nejenže se dají jíst, ale navíc jsou pro naše tělo prospěšné. Je vhodné je přidávat do salátů. Od té doby se na zahradě občas sehnu pro květ sedmikrásky. Je sladký, lze jím také obohatit a rozveselit zeleninový salát. Nad naší zahradou se na louce pasou ovce. A ty tam těch dobrot mají. Kdo ví, koho při dnešní drahotě na louce neuvidíme.

Kromě těchto divoce rostoucích bylin se dnes doporučuje jíst také třeba nať od ředkviček nebo červené řepy. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budu přidávat tyto natě do salátů, budu si myslet, že se zbláznil.

Letos jsme založili vyvýšený záhon. První, co mě napadlo, zasadit do něj ředkvičky. Od sestry jsem dostala semínka, která ona sama zase dostala od farmáře. Jsou vyšlechtěná, ošetřená a z každého jednoho vyroste ředkvička. Navíc jedna jako druhá. semínka jsem tedy zasadila a asi za tři týdny byla úroda na světě.

Vzorek vypěstovaných ředkviček

Listy od ředkviček vypadaly skvěle. Křehké, chemicky neošetřené. Zkrátka, bylo mi líto je vyhodit. Nějaké jsem přidala k listovému salátu a pak mě napadla polévka. Myslím, že může chutnat obdobně jako špenátová. Dala jsem se do toho.

Základní suroviny:

  • 250 g listů od ředkviček
  • 60 g másla
  • 1 cibule
  • 100 ml smetany na šlehání
  • 1 lžíce polévkového koření Kucharek
  • 3 brambory (200 g)
  • 1 lžička sušeného česneku
  • 1000 ml vody
Základní suroviny

Jako zavářku jsem udělala noky. Část polévky jsme si dali se ztraceným vejcem.

Na noky je potřeba:

  • 2 vejce
  • asi 4-5 lžic hrubé mouky

Vzhledem k tomu, že jsem dělala i ztracená vejce, udělala jsem noky jenom z jednoho vejce.

Nejprve si důkladně omyjeme listy od ředkviček a trochu je pokrájíme.

Vzorek pokrájených natí

Brambory oloupeme a nastrouháme. Nať nepotřebuje dlouho vařit, tak ať velké kusy brambor nezdržují. Jejich funkcí je zahustit polévku.

Nastrouhané brambory

Oloupeme cibuli, nakrájíme ji na kostičky a dáme zesklovatět na rozpuštěné máslo.

Zesklovatělá cibulka

K cibulce přidáme pokrájené natě ředkviček, nastrouhané brambory a zalijeme vroucí vodou. Pak přidáme 1 lžíci polévkového koření Kucharek. Používám ho ráda. Píší, že je bez konzervantů, tak snad je to pravda. Toto koření pěkně zvýrazní chuť polévky. Už nemusíme ani solit. Použijeme-li sušený česnek, tak ho dáme hned na začátku. Čerstvý až nakonec do hotové polévky.

Listy zalité vroucí vodou

Listy s brambory vaříme 15 až 20 minut. Pak vše rozmixujeme.

Polévku znovu přivedeme k varu a zjemníme ji smetanou. Chvíli necháme smetanu v polévce provařit a pak už máme hotovo.

Hotová polévka

Pak přijdou na řadu noky nebo ztracená vejce. Krušnohorcovi víc chutnala polévka se ztraceným vejcem.

Někdo dělá noky z krupice, já z hrubé mouky. Je to taková rychlá zavářka. Rozkvedláme vejce a přimícháváme k němu mouku tak, aby nám vznikla hustší hmota.

Těsto na noky

Zručnější kuchařky si dají těsto na prkénko, nakloní ho, aby těsto stékalo do vařící se vody a nožem odkrajují jednotlivé noky. Před lety jsem to zkoušela a moc mi to nešlo. Přistoupila jsem tedy zbaběle opět na pasírování přes síto na halušky.

Vaření noků

Noky potřebují vařit chviličku. Když jsem do vody propasírovala všechno těsto, tak jsem je ještě vařila asi 2-3 minuty.

Recept na ztracené vejce:

Rozklepneme vejce do mističky, ze které půjde dobře vyklopit do vody.

Vejce v mističce

Do 1 litru vařící vody přidáme 1 lžíci octa a metličkou uděláme ve vodě vír, do jehož středu opatrně vyklopíme z mističky vejce. Díky tomu se vejce ve vodě zatočí a má pěkný tvar. Nevhazujte vejce z výšky, ale ponořte ho tam těsně nad vodou. Lze ho tam také ponořit třeba ze sběračky. Vaříme 2-3 minuty. Žloutek by měl být mírně tekutý. Vejce vyndávejte děrovanou naběračkou. Je lepší vejce sázet do vody postupně, abychom docílili lepšího tvaru.

No a pak už můžeme servírovat. Polévku lze ještě přizdobit nakrájenými ředkvičkami.

Polévka s noky
Polévka se ztraceným vejcem

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*