Lidové přísloví praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“
Šťávu z kuliček černého bezu (bezinky) znám od své maminky. Na podzim nám ji nosívala ve flašce a říkávala: „Užívejte po lžičkách, je to lék“. Děti jako malé stávaly před ledničkou a dožadovaly se lžičky šťávy od babičky. Pak donášky skončily a já jsem na šťávu zapomněla.
Začaly být v módě limonády z květu černého bezu a já šla s dobou a dala se do výroby této voňavé nažloutlé šťávy. Zatím jsem neměla návštěvu, které by moje domácí limonáda z tohoto skvělého sirupu nechutnala. V parných dnech s vychlazenou minerálkou, ledem, citrónem a mátou je to vynikající osvěžující nápoj.
Letos jsem šla na chatě kolem bezinky obsypané černými kuličkami. Nějak jsem si nostalgicky vzpomněla na dobu, kdy byly děti ještě malé a mamka nám vozila šťávu. Už jsem si po těch letech ani nemohla vzpomenout na její chuť. Tak proč si ji neuvařit, recept určitě mám v časopise po mamce.
Za chvíli už jsem byla zpátky s 10 l kýblem, gumovými rukavicemi a nůžkami. Stříhala jsem celé střapce s tím, že z nich sundám kuličky až doma.
Časopis s receptem jsem na chatě neměla, spolehla jsem se na net. Tam psali, že se dají kuličky bezu oddělovat od stonku vidličkou. Zkusila jsem to a nebylo to ono. Kuličky jsem měla všude po kuchyni a navíc mi tam zůstávaly tenčí stonky. Dala jsem se tedy do ruční práce. Pěkná piplačka. A i tak byly kuličky jako živé. Pořád jsem nějakou nacházela rozšláplou.
Podle návodu na netu jsem měla 1 kg kuliček bezinek zalít 1 l vody a vařit 15 minut. Nevařené a nedozrálé kuličky způsobují zažívací potíže.
Pak kuličky rozmixovat a propasírovat přes jemný cedník. Ponorný mixér zarachtal a já měla bezinky všude. Na lince, na dlaždičkách, ve vlasech a odneslo to i tričko. A to jsem s tím počítala a snažila se to spouštět opatrně.
Pak mělo přijít na řadu pasírování přes hustý cedník, případně gázu.
Tak tady mi začaly docházet síly. Kuličky mají spoustu peciček, které pasírování ztěžovaly.
Propasírovaná šťáva se měla smíchat s 800 g cukru, šťávou ze třech citrónů, případně s 10 g kyseliny citrónové, přidat skořici, hřebíčky, vanilku nebo badyán a znovu povařit 15 minut, dokud se cukr nerozpustí. Pak vyndat koření a šťávu nalít do čistých nahřátých sklenic.
Na to už nedošlo. Rozpracované hmoty jsem se ale nechtěla vzdát. Stálo to už tolik úsilí. Kromě červené kuchyně a trička a vlasů jsem měla zbarvené i ruce. Při vaření bezinek jsem sundala ulepené rukavice s tím, že už se bude jednat pouze o čistou práci. Barvivo z bezinek jsem však měla zalezlé až za nehty.
Propasírovanou šťávu jsem nalila do jedné zavařovací sklenice a zbytek tuhé hmoty jsem nasypala do druhé a odjela domů s tím, že nebude už žádné pasírování, že nastoupí odšťavňování.
Doma jsem nahlédla do mého stoletého, ale stále oblíbeného časopisu „Zavařujeme po celý rok“ a hle, tady nepasírovali, ale odšťavňováli.
Tady nebyly uvedeny bezinky v gramáži, ale rovnou šťáva v litrech.
Pustila jsem se tedy do odšťavňování dovezené pevné hmoty. Celkem jsem z kuliček získala skoro 1 l šťávy.
Suroviny:
- 1 litr šťávy z bezinek
- 2 l vody
- 700 g krupicového cukru
- 20 g kyseliny citrónové
- vanilka, skořice, hřebíčky, badyán
Pak už byl recept podobný. Do vylisované šťávy přidáme vodu, kyselinu citrónovou, koření a pozvolna vaříme 10 minut. Pak přidáme po částech cukr a vaříme dalších 10 minut.
Tady jsem s vodou musela trochu improvizovat. 1 l jsem už nalila do bezinek při vaření na chatě. Teď už jsem přidala jenom 1 l a konzistence se povedla.
Nakonec vyndáme koření a šťávu plníme po okraj do čistých ještě teplých sklenic a ukládáme do kbelíku dnem vzhůru. Vařící šťávu jsem nalila po okraj, ale vychladlá už tak nevypadala.
Tak jsem je nechala do druhého dne.
Mají se uchovat v chladu a temnu. Tak u mě připadá v úvahu lednice a nebo sklep na chatě.
Po první zkušenosti vím, že příště zvolím variantu ze starého časopisu s odšťavňováním.
No a teď využití. Podle netu se jedná o superlék na všechno. Tento antioxidant podporuje imunitní systém, působí protizánětlivě, proti virové i bakteriální infekci. Dokonce snižuje cholesterol. Je dobré ho užívat při nachlazení a chřipce.
Podle mého starého časopisu má hodně vitamínu C a přidává se na zvýraznění chuti mdlých kompotů, například z jablek a hrušek, ale i na přibarvování potravin.
Jinak šťávu můžete použít do pudinkových a šlehačkových pohárů, bílých jogurtů,… Uplatnění pro ni najde určitě každý.
Přidejte odpověď