Svíčková na smetaně je omáčka, kterou miluje skoro každý. Najdou se ale i výjimky. Třeba moje sestra. Té když se řekne svíčková, tak odpoví: „Brrr.“ Je pravda, že se u nás doma moc nevařila. Ani nevím proč. Většinou se u nás nevařila jídla, která nejedl můj otec. Jestli tomu tak bylo, se už asi nedozvím. Moje děti svíčkovou milovaly, byly na ni zvyklé od druhé babičky. U nich se vařila často. Říkávali, že je to jejich národní jídlo. Můj švagr dokonce hodnotil ženy podle toho, jakou vařily svíčkovou. Tak vidíte, co taková svíčková dovede, k čemu také může posloužit.
U nás doma se divočina nedělala. Maminka říkávala, že smrdí. Teprve, když jsem začala vařit sama, jsem jí přišla na chuť. Svíčkovou dělávám i ze zadního hovězího masa, ale z divočiny je nepřekonatelná. To si opět nemyslí moje sestra, která divočinu nejí. Nejraději máme asi stehna ze zajíce, ale tentokrát Krušnohorec zajíce nesehnal a koupil dva 400 gramové balíčky plece z jelena.
Maso vypadalo dobře, než jsem ho vyndala z obalu. Nevím, jestli je to záměr, ale velká část fólie bývá popsaná a pořádně není vidět, co je vlastně uvnitř. Tak kupujeme zajíce v pytli (zde spíše jelena v pytli). Jedno maso bylo pěkně vysoké, druhé bylo nízké, ale poskládané tak, že se jevilo jako pěkný špalíček.
Tak co teď s tím? Divočinu je dobré prošpikovat, aby nebyla suchá. Nízký plátek masa ovšem prošpikovat nelze. Poradila jsem si tedy tak, že jsem maso pokladla špalíčky uzeného špeku z mangalice a zarolovala. Roládu jsem pěkně stáhla nití, aby se mi při vaření nerozpadla a dala se do práce.
Suroviny:
- 800 g – 1000 g špalíčku hovězího zadního masa/divočina
- 150 g mrkve
- 150 g kořene petržele
- 100 g bulvy celeru
- 1 velká cibule
- Uzený špek na prošpikování a opečení (opéct můžeme i na oleji)
- 4-5 ks bobkového listu
- 10 kuliček nového koření
- 10 kuliček jalovce
- 1-2 lžíce octa
- Sůl, celý pepř
- Smetana na šlehání
- 2-3 lžíce hladké mouky na zahuštění
Nejprve očistíme kořenovou zeleninu a cibuli a vše nakrájíme na kostičky. Maso prošpikujeme a opečeme buď na oleji a nebo rozškvařeném špeku. Já zvolila uzený špek z mangalice, který se dobře rozpouští, neprská a maso se na něm pěkně opeče.
Po opečení masa ze všech stran ho zasypeme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninou, cibulí a přidáme divoké koření (bobkový list, nové koření, jalovec), ocet, sůl a kdo má rád pikantní jídlo, může přisypat i celý pepř.
Máme-li čas, je dobré maso se zeleninou zalít studenou vodou a nechat ho alespoň přes noc v ledničce odležet. Když se nám času nedostává, zalijeme ho klidně vařící vodou a vaříme, dokud maso nezměkne. Je možné ho rovněž péct v troubě. Maso je asi chutnější, ale trvá to déle než v tlakovém hrnci. Já tentokrát zvolila sporák a tlakový hrnec.
Asi po 35 – 40 minutách bylo maso hotové. Vždy záleží na velikosti a druhu masa. Uvařené maso přemístíme na talíř, vyndáme koření a vývar se zeleninou mixujeme dohladka. Většina žen dnes používá na koření nejrůznější nádobky (vajíčko na sypaný čaj), pytlíčky, ve kterých koření vaří. Pak vše najednou vyndá. Já na to vždycky zapomenu a koření rozházím v hrnci. Nejspíš si to lovení koření musím užít.
Rozmixovanou zeleninu přivedeme znovu k varu a zahustíme moukou rozmíchanou ve studené vodě. Mouka musí být dokonale rozmíchaná, bez hrudek, jinak omáčka nebude hladká. Kolik použijete mouky, závisí na množství zeleniny. Když je jí hodně, omáčka je hustá a nemusí se moc zahušťovat. Mouku v omáčce necháme za stálého míchání chvíli provařit. Nakonec přilijeme smetanu. Já té smetany nedávám moc, omáčku mám tmavší a trochu dietnější. Barvu omáčky u mě dělá hlavně mrkev.
Je-li potřeba, můžeme ji dochutit solí nebo pepřem. Pak už můžeme servírovat. Ke svíčkové se nejvíce hodí kynutý knedlík.
Postup si také můžete prohlédnout na videu v receptu svíčková na divoko.
Přidejte odpověď