Třená buchta s dýňovým pyré

Třená buchta
Třená buchta
Třená buchta s dýňovým pyré

Z dvoukilogramové dýně jsem zatím spotřebovala něco přes 200 g na lívanečky. Co teď se zbytkem? Nenačatá dýně vydrží v lednici dlouho, ale když se načne, měla by se v nejbližších dnech spotřebovat.

Zbytek dýně špagetové

Napadlo mě, že když dodala lívanečkům skvělou chuť, že by nemusela být špatná i ve třené buchtě, kterou jsem se chystala na víkend péct.

Na druhou stranu jsem se obávala, aby se buchta nesrazila. No, nic horšího se nemůže stát, než že těsto nevyběhne a dílo se nezdaří.

Zkusit se má všechno, šla jsem do toho a nelitovala jsem. Buchta je nadýchaná, voňavá a snad i o trochu zdravější. Jenom jsem očekávala, že dýně buchtu obarví do žluta. Možná jsem se neměla bát přidat pyré více.

Suroviny:

Základní suroviny
  • 3 vejce
  • 150 g cukru krystal
  • špetka soli
  • 180 ml oleje
  • 180 ml mléka
  • 300 g polohrubé mouky
  • 3/4 prášku do pečiva
  • 200 g oloupané dýně špagetové
  • hrst chia semínek
  • 1/2 sáčku čokoládové polevy od Dr. Oetkera
  • 1 lžička kakaa
  • ztužený tuk na vymazání formy

Nejprve si oloupeme a na menší kostičky nakrájíme dýni. Podlijeme ji 5 lžícemi vody a dusíme pod poklicí asi 1/2 hodiny. Hlídejte, aby se voda nevyvařila a dýně se nepřipálila. Někdo dýni vaří. Je to rychlejší, ale dýně natáhne víc vody.

Dýně připravená na dušení

Mezitím si připravíme a odměříme zbylé suroviny. Navážíme si cukr, mouku, rozmícháme v ní prášek do pečiva, naměříme olej, mléko a dáme se do přípravy základu třené buchty. Ten spočívá třením žloutků a cukru.

Tentokrát jsem použila robot. Je to rychlejší a mám volné obě ruce pro přidávání surovin.

Žloutky oddělíme od bílků a vložíme je do robotu. Přidáme cukr a začínáme třít. Zatímco se v robotu připravuje základ buchty, vyšleháme si tuhý sníh. Já jsem použila elektrický šlehač.

Do utřených žloutků s cukrem přiléváme za stálého tření olej, pak na střídačku přisypáváme mouku a přiléváme mléko.

Mezitím se mi udusila dýně, kterou jsem rozmixovala ponorným mixérem a po vychladnutí ji přidala do robotu k ostatním surovinám. Když byste ji měli ještě teplou, tak jí pomozte a ponořte nádobu s dýní do studené vody. Pak přidejte chia semínka.

Nakonec se opatrně přimíchá sníh a máme skoro hotovo.

Formu je třeba vymazat. Dříve jsem ztužený tuk rozehřívala, mašlovačkou potírala formu a pak ji dávala do lednice, aby tuk zase ztuhnul. Nyní vezmu hrudku tuhého ztuženého tuku mezi prsty a formu potírám ručně bez mašlovačky. Těsto se dá rovnou do takto vymazané formy nalít.

Do formy jsem nenalila úplně celé těsto. Trochu jsem si ho nechala a přidala do něj kakao a naředila trochou mléka. Těsto kakaem zhoustne. Kakaovou část jsem rozlila nahoru po celé části buchty.

Třené těsto připravené k pečení

Formu s těstem jsem vložila do horkovzdušné trouby vyhřáté na 165 °C a pekla 10 minut. Pak jsem stáhla teplotu na 150 °C a pekla dalších 35 minut. Každá trouba peče jinak. Je třeba zkoušet špejlí. Když se těsto nelepí na špejli, máme hotovo.

Buchtu jsem nechala asi 15 – 20 minut chladnout ve formě, pak jsem ji otočila a vyklopila. Šla vyklopit dobře, vůbec se nelepila na formu.

Po vychladnutí ji můžeme potřít čokoládovou polevou nebo pocukrovat moučkovým cukrem a nebo nechat dietně bez ničeho. I tak buchta vypadá dobře.

Buchta vyklopená z formy

Buchta je vyklopená, potřebuje ještě úplně vychladnout. My se mezitím můžeme pustit do nádobí. A toho je při pečení této buchty hora a ne všechno se dá dát do myčky.

Hotová buchta v řezu

Po vychladnutí potíráme čokoládovou polevou a necháme ztuhnout v lednici.

Buchta je hotová a mně zbývá ještě takovýto kus dýně ke zpracování:

Zbytek dýně

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*