Vánočka

Vánočka
Vánočka

Vánočku nejím a ani jsem ji nikdy nepekla. Když byly děti ještě malé, dostávali jsme ji od babičky. Nebyl ale o ni velký zájem. Děti měly radši cukroví. Tak jsem jedny Vánoce mamce řekla, aby mi ji už nedávala. A tím asi u nás éra vánoček skončila.

Co mě tedy letos přimělo vánočku upéci? Před dvěma dny přišel Krušnohorec z obchodu a přinesl si vánočku. Když se mnou nic není, tak si ji koupil. Začala jsem přemýšlet, že bych ji mohla zkusit upéci.

Dalším impulsem byla moje sestra. Ta už letos upekla dvě. Volaly jsme si a stěžovala si, že jí pomalu kyne vánočka. Tak mě napadlo, že by ji měla péct v létě jako v seriálu „Taková normální rodinka“. Tam si udělali Vánoce v létě a Dana Medřická si libovala, jak jí vánočka na sluníčku pěkně kyne. Nicméně, jak jsem slyšela sestru, co je to za vědu upéct vánočku, tak jsem to pojala jako výzvu.

Kynuté těsto umím, to asi nebude problém, ale umotat cop ze čtyřech pruhů, to asi nedám. Tak mě napadlo, že si to nacvičím třeba na provázcích. Tady se hodila sestry zkušenost. Můžu spodní díl udělat také ze třech, ale tlustších válečků. Spodní díl se přikryje. Stačí, když bude širší. Dalším úskalím je sesunutí pater vánočky v troubě. Tak se uvidí, jak ta moje dopadne.

Sestra zaslala recept. Myslím, že dokonce po naší mamince. Ta je měla jako malované. Suroviny mám, tak jdu na to.

Suroviny:

  • 500 g polohrubé mouky
  • 1 balíček sušeného droždí
  • 1 lžička kypřícího prášku do pečiva
  • 80 g krupicového cukru
  • 60 g Hery + 60 g másla
  • 2 žloutky + 1 žloutek na potření vánočky
  • 250 ml mléka
  • špetka soli
  • rozinky (rumová tresť)

Rozinky zalijeme vařící vodou, aby nabobtnaly. Můžeme přidat i rumovou tresť, která je navoní po rumu.

Do mísy nasypeme polohrubou mouku, droždí, kypřící prášek do pečiva, cukr, sůl a vše dobře promícháme.

Do hrníčku nalijeme trochu mléka, přidáme máslo a Heru a rozpustíme na kamnech. Pak přilijeme zbylé mléko a zchladíme, aby mléko s tukem bylo vlažné. Vařící by spařilo kvasnice a těsto by nevzešlo. Ani studené by nedělalo těstu dobře.

Těsto jsem hnětla hákem v robotu na 3. stupeň. K sypkým surovinám pomalu za stálého hnětení přiléváme mléko s tukem a hněteme, dokud nevypracujeme vláčné těsto. Musí se odlepit od krajů mísy.

Hnětení těsta

Nakonec přisypeme nabobtnalé rozinky a zapracujeme do těsta. Těsto jsem ještě chvíli propracovávala na vále. Hotové těsto vložíme do nahřáté mísy, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo kynout.

Vypracované těsto

Po hodině těsto znovu trochu prohněteme a dáme zase na teplé místo kynout. Kynulo mi ještě další hodinu a půl. Mělo by zdvojnásobit svůj objem.

Vykynuté těsto

A teď to přijde. Tvorba válečků. Těsto jsem rozdělila na polovinu. Z jedné poloviny jsem vyválela 3 válečky o délce asi 40 cm, druhou polovinu jsem rozdělila na pětiny a vyválela 3 válečky o stejné délce a dva delší. Z delších válečků uděláme horní cop, který na obou stranách zastrčíme až pod vánočku.

Spodní cop ze 3 nejtlustších válečků
2 copy na sobě

Na cop z nejtlustších válečků přidáme cop ze třech slabších válečků a pořádně přimáčkneme, aby se nám vrstvy v troubě nesesunuly.

Pak přidáme třetí cop ze dvou válečků, který na krajích zasuneme pod vánočku a znovu pořádně přimáčkneme.

Hotovou vánočku přikryjeme utěrkou a necháme další půlhodinu kynout.

Vykynutou vánočku potřeme žloutkem smíchaným se lžící vody.

Vánočka potřená žloutkem

Potřenou vánočku vložíme do horkovzdušné trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme asi 5 – 10 minut, pak snížíme teplotu na 160 °C a pečeme celkem 40 – 45 minut.

Hotová vánočka

Vánočka je vláčná, dá se jíst i suchá. Lze ji také potřít máslem nebo marmeládou, nejlépe domácí.

Vánočka v řezu

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*