Jako obvykle. Šla jsem si do obchodu koupit ovoce a zeleninu a místo toho jsem domů dodřela 1 kg vepřové pečeně. Většinou, když je někde fronta, tak tam nestojím a volím jinou variantu. Tentokrát jsem si i počkala. Tak krásné kotlety za necelých 80 Kč/kg jsem dlouho neviděla.
Z kotlet dělám většinou řízky. Jsou šťavnaté, měkké,….. Myslím si, že jsou lepší než třeba z kýty. Tento krásný špalík mi však bylo líto rozkrájet. Masu se říká pečeně, tak ho zkusím upéci. Moc jsem tomu nedávala šanci. Obávala jsem se, že pečeně bude suchá. Na druhou stranu jsem si řekla: „Kdo nezkusí, nepozná.“ Dietnější oběd určitě nikdy nikoho nezabil, to bych asi byla první.
Když dietně, tak pěkně na zelenině. Doma jsem měla kořenovou zeleninu, pórek a hlavně zbytek dýně hokaido. Ta dodá pyré pěknou barvu a myslím, že i zajímavou chuť.
Obavy, že maso bude suché, mě stále nahlodávaly. No nic, tak ho prošpikuje slaninou. Tím určitě nic nezkazím.
Suroviny:
- 1 kg vepřové pečeně
- 100 g uzené slaniny
- 100 g pórku
- 100 g kořenu petržele
- 100 g kořene celeru
- 100 g mrkve
- 200 g dýně hokido
- 100 ml smetany přes 30 %
- mléko na naředění pyré
- 2 větvičky rozmarýnu
- 4 bobkové listy
- 8 kuliček nového koření
- sůl
Nejprve si upravíme maso. Dlouhým nožem jsem ho po délce uprostřed prořízla a do kapsy vložila větvičku rozmarýnu. Pak jsem ještě na třech místech udělala stejné zářezy a vložila do nich plátky špeku. Špek nebyl stejně dlouhý jako špalíček masa, tak jsem jeden špek vložila z jedné strany a dva z druhé. Když by Vám špek nešel vložit do masa, dejte ho na chvíli do mrazáku.
Zeleninu očistíme, nakrájíme ji na nudličky a vložíme do pekáčku.
Zbytek slaniny nakrájíme na kostičky, rozškvaříme ji a špalíček masa na ní ze všech stran opečeme.
Opečené maso vložíme na nakrájenou zeleninu, polijeme rozškvařenou slaninou, přidáme druhou větvičku rozmarýnu, nové koření, bobkový list, zeleninu podlijeme 200 ml vody a nakonec maso i zeleninu osolíme.
Pekáč přiklopíme víkem a maso pečeme 30 minut na 180 °C, aby se zelenina prohřála. Pak teplotu stáhneme na 110 °C a pozvolna pečeme dalších 6 hodin. U pomalého pečení je fajn, že se nic nemusí podlévat, přelévat, kontrolovat. Maso se nepřipeče, je šťavnaté a chutná výborně.
Maso dopadlo dobře. Obavy, že bude suché, byly zbytečné.
Ze zeleniny jsem odstranila koření, přesypala ji do hrnce a rozmixovala. Do pyré jsem přidala smetanu a ještě trochu mléka, aby se naředilo.
Kdo chce, může rozmixovanou zeleninu naředit třeba masovým nebo zeleninovým vývarem, zahustit moukou rozkvedlanou ve vodě a udělat omáčku.
Já to chtěla dietněji bez mouky, ale nakonec jsem tento oběd stejně zabila, a to kynutým knedlíkem. Takže dietnější verze je s bramborem a nebo s rýží.
Přidejte odpověď