Na víkend jsem koupila velký flák vepřové krkovičky. Odkrojila jsem 4 plátky na gril a pořád mi jí ještě zbývalo 750 g.
Co s ní? Kdybych byla doma, určitě bych ji udělala s nějakou zeleninou a nebo bych uvařila segedínský guláš, na který bych měla i chuť. Jsem ovšem na chatě, kde kysané zelí ani žádnou zeleninu nemám. Obchod tady není, musím se spokojit s tím, co tady mám.
Napadlo mě vepřové na kmíně. Toto jídlo jsem nevařila snad sto let. Úplně jsem na tento recept zapomněla. Tak jdeme na to.
Suroviny:
- 500 g vepřového masa (lepší než krkovička je plecko)
- 1 velká cibule
- olej na osmažení cibule
- 2 vrchovaté lžíce hladké mouky
- 1 vrchovatá lžička drceného kmínu
- 2 bobkové listy, 6 kuliček nového koření, 10 kuliček pepře
- 1 lžíce Podravky (místo soli)
- sůl, pepř
- 0,5 l vepřového vývaru nebo vody
Maso nakrájíme na větší kostky. Krkovička je prorostlá, tučné maso jsem musela nejprve vykrájet.
Lepší je plecko. Když narazíte na pěkné, odpadu nebude tolik. Ze 750 g masa mi zbylo 500 g. Nevadí, z vykrájeného masa udělám vývar, který použiju buď do omáčky a nebo z něj udělám polévku. O maso se postarají místní kočky.
Do hrnečku jsem dala vykrájené maso, přidala bobkový list, nové koření, kuličky pepře a vše zalila vařící vodou. Odřezky jsem pomalu vařila asi 3/4 hodiny. Když nebudete dávat do omáčky vývar, ale jenom vodu, divoké koření přidejte přímo ke kostkám masa.
Zatímco se mi připravoval vývar, posypala jsem kostky drceným kmínem a zapracovala ho rukama do kostek. Taky jsem si oloupala a nakrájela cibuli.
Kostky s kmínem jsem nechala odležet, dokud jsem neměla hotový vývar.
Maso jsem scedila, vyndala koření a odnesla kočkám. Bylo teplo, byly někde zalezlé. Přišel kocourek. Hned se do odřezků pustil a než jsem si přinesla foťák, miska byla skoro prázdná.
Po dobrém jídle se jen tak povaloval.
Nažraný kocourek je sice spokojený, ale my jsme stále bez oběda.
Rychle se pouštím do smažení cibule.
Na osmaženou cibuli přidáme okmínované kostky masa, které za stálého míchání opečeme ze všech stran.
Pak hrnec přiklopíme poklicí a za občasného míchání takto dusíme asi 15 minut. Maso pustí šťávu.
Pak maso zalijeme buď 0,5 l masového vývaru a nebo přidáme 0,5 l vařící vody s divokým kořením. Já už ho mám ve vývaru. Místo soli přidám 1 lžíci Podravky. Je slaná a zároveň zvýrazní chuť omáčky.
Maso jsem dusila pod poklicí dalších 30 minut. Mezi tím jsem si v hrníčku zalila 2 vrchovaté lžíce hladké mouky studenou vodou a pořádně rozmíchala, aby v tom nebyly žádné hrudky.
Maso je měkké, pouštím se do závěrečných prací. Část vývaru se odpařila, dolévám 0,25 l vařící vody a za stálého míchání zahušťuji omáčku moukou rozpuštěnou ve vodě. Zahuštěnou omáčku vaříme ještě tak pět minut, aby se v ní mouka povařila. Můžeme dochutit pepřem, popřípadě solí.
Podáváme s těstovinami, bramborami, rýží a nebo houskovým knedlíkem.
Přidejte odpověď