Candát s hnědými žampiony

Candát se žampiony
Candát se žampiony

Občas si koupíme nějakou rybu, abychom jedli zdravě. Tentokrát jsem koupil dva plátky candáta a aby se nesmažily jen tak samy, přikoupil jsem ještě hnědé alias krémové žampiony. Těch bylo dost nejen k candátovi, ale ještě zbylo na smaženici.

Candát je dravá ryba a má podobně jako štika velmi chutné maso. Prý je to nejchutnější česká ryba, je ale „trošku“ dražší a v obchodě na candáta narazíte jen občas. Druhou hlavní surovinou se staly hnědé žampiony. Ty mají výraznější chuť než ty běžnější bílé a také je nemají každý den.

Candáta Danča vybalila, potřela olejem a posypala kořením na ryby. Já jsem zapracoval na hnědých žampionech. Omyl jsem je od hlíny, osušil, rozkrájel na půlky, potřel olejem, posypal drceným kmínem a osolil. Pak došlo na smažení na „vlnkaté“ pánvi potřené olejem.

Candát a žampiony na pánvi

Nejprve jsem smažil filety z candáta otočené kůží dolů, pak jsem je otočil (na fotce už jsou otočené). Rybu jsem smažil po každé straně přibližně čtyři až pět minut. Průběžně jsem paralelně na stejné pánvi smažil také žampiony, ty jsem otáčel podle potřeby. Je to na přípravu rychlé jídlo a má skvělou chuť. Jako příloha byly brambory, které se mohou vařit během smažení ryby a žampionů na další plotýnce.

Candát se žampiony a vařenými brambory

Na obědu jsme si všichni oba strávníci (Danča i Krušnohorec) velmi pochutnali.

Protože vanička s hnědými žampiony jich obsahovala více než činila spotřeba k candátovi, použil jsem druhou část žampiónů na smaženici, kterou jsem nakonec ještě posypal čerstvou natí z cibulek. Tu nať pěstuje Danča v misce v kuchyni a vypadá sice jako pažitka, ale chutná jako cibule.

Smaženice z hnědých žampiónů se zelenou cibulovou natí

Tuto smaženici jsem servíroval jako víkendovou snídani do postele.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*