Pokud někdo z vás netuší, co je mangalica, tak podám krátké vysvětlení. Jedná se o druh prasete, které svým vzhledem, konkrétně dlouhou vlnitou srstí, může připomínat ovci. Tato prasata vyšlechtili v první polovině devatenáctého století (kolem roku 1835) v Maďarsku. Mangalica patří mezi sádelná prasata, sádlo tvoří více než polovinu její tělesné hmotnosti. Sádlo z mangalice ale obsahuje více „dobrého“ cholesterolu než sádlo obyčejných prasat. Mangalice se chovají v různých barevných odstínech, od bílé přes plavou a zrzavou (červenou) po černou, často s bílým břichem. Takhle nějak to prasátko vypadá:
Jednou, když jsme byli v Praze na návštěvě, dostali jsme Uzený špek z mangalice. Danča kus spotřebovala na flíčky se zelím, zbytek jsem použil já jedno nedělní ráno na míchaná smažená vajíčka se špekem (viz následující recept) a v poledne do guláše.
Míchaná vajíčka se špekem z mangalice
Nejprve jsem nakrájel uzený špek z mangalice na malé kostičky. Také jsem oloupal dvě červené šalotky a ty také nakrájel na kostičky.
Špek jsem nasypal na pánev a postupně jej škvařil. Poté, co špek pustil šťávu, jsem na pánev přihodil šalotku a osmažil ji.
Nakonec jsem přidal čtyři vejce, osolil a opepřil a míchal, dokud míchaná vajíčka přiměřeně neztuhla.
Nakonec jsem přesunul obsah pánve na dva talíře, posypal čerstvě mletou domácí chilli papričkou, ozdobil cherry rajčátky a jako přílohu nakrájel bagetku s olivami, kterou upekla Danča před pár dny.
Servíroval jsem jako snídaní do postele a oba jsme si moc pochutnali. Takže pokud si vyrobíte pokrm podle tohoto receptu, přeju vám dobrou chuť!
Pepřem a chilli papričkou jste to celé zazdil a zprasil, bez těchto nesmyslnych ingrediencí by to byla fakt opravdová lahůdečka
Záleží na chuti, každý si může recept upravit podle své chuti. Já to radši „ostřejší“.