V poslední době je čím dál populárnější držet suchý únor a v období čtyřiceti šesti dnů před Velikonoci půst. Vzhledem k tomu, že v neděli je maso povoleno, půst trvá pouze čtyřicet dnů.
Tuto tradici si oblíbili i nevěřící. Berou ji jako příležitost po zimě odlehčit svému organismu a nastartovat ho na jaro a léto. V zimě jsou povoleny i tučnější potraviny, aby se organismus zateplil a byl odolnější vůči nemocem. V létě by měla přijít na řadu lehčí jídla.
Pro lidi, kteří mají maso a masné výrobky každodenně zařazeny do jídelníčku, může být problém, vymýšlet po dobu 40 dnů bezmasá jídla. Těm, kteří se pro půst rozhodli, přináším jedno bezmasé jídlo.
Pro sebe jsem ho úplně vegetariánský neudělala. Cizrna je sama o sobě dost suchá, tak jsem si ji vylepšila o rozškvařenou slaninu. Slaninu lze nahradit pár lžícemi oleje.
Suroviny na těsto na karbanátky:
- 200 g cizrny
- 200 g brambor
- 100 g mrkve
- 100 g uzené slaniny/4-5 lžic oleje
- 2 vejce
- 3 stroužky česneku
- majoránka
- 1 cibule
- sůl, pepř
Suroviny na obal:
- trojobal – hladká mouka, vejce a strouhanka
- kukuřičné lupínky
- těstíčko – hladká mouka, sůl, pepř, vejce
Cizrna se musí nejdříve namočit. Nejlépe je ji namáčet přes noc. Před vařením vodu z ní slít, propláchnout ji a uvařit ji v nové vodě.
Cizrnu jsem vařila skoro hodinu. Někdy ji vařím asi 40 minut v tlakovém hrnci a čekám, až se hrnec sám odtlakuje. Pak ji scedím a nechám ji oschnout.
Zatímco se vaří cizrna, omyjeme brambory, oškrábeme mrkev a obojí uvaříme. Brambory jsem nechala vařit déle než mrkev, jinak by se špatně loupaly.
Když jsem smažila karbanátky prvně, dělala jsem je jenom z cizrny. Byly suché a při krájení se drobily. Brambory a mrkev jim dost pomohly.
Uvařenou mrkev nastrouháme nahrubo, brambory najemno a promícháme.
Směs osolíme, opepříme, přidáme prolisovaný česnek, majoránku a najemno nakrájenou cibuli. Vše znovu promícháme.
Slaninu nakrájíme na kostičky a osmažíme. Karbanátky potřebují kvalitní slaninu, která se dobře rozpustí a karbanátky omastí. Vegetariáni přidají 4-5 lžic oleje.
Do směsi vmícháme dvě vejce a prochladlou rozškvařenou slaninu.
Oschlou cizrnu musíme rozmixovat najemno. Ruční mixér se mi moc neosvědčil. Přesto, že mám kvalitní, rozmixovaná cizrna se mi lepila pod nože. Lépe si s ní poradily nože thermomixu.
Cizrnu jsem rozmixovala na konzistenci mouky a přidala k ostatním ingrediencím. Vše jsem dobře promíchala. Těsto chutnalo výborně i neosmažené.
Pak přišlo na řadu tvarování karbanátků. Udělala jsem větší. Z těsta mi jich vyšlo sedm.
Pak jsem měla dilema, jestli je mám obalit a nebo nechat jen tak. Zkusila jsem různé varianty. Bez ničeho, v trojobalu, v těstíčku a v kukuřičných lupíncích.
- Karbanátky v trojobalu obalíme v hladké mouce, rozkvedlaném vejci a strouhance.
- Do zbytku vejce jsem vmíchala hladkou mouku, osolila, opepřila a karbanátky v něm obalila. Těstíčko musí být husté, aby z karbanátku nesteklo.
- Na talíř nasypeme kukuřičné lupínky, trochu je pomačkáme a karbanátky v nich obalíme. Pěkně je tam vmáčkneme.
Nejhůř z těchto variant vyšly neobalené karbanátky. Byly sušší než obalené.
Během smažení jsem to nevydržela a už jsem jeden snědla. Jsou výborné.
Podáváme je s nejrůznějšími zeleninovými saláty a nebo s brambory.
Salát z červené řepy si dělám dost často. Mívám ho v ledničce a párkrát za den si dám pár lžic. Je výborný a zároveň zdravý.
Přidejte odpověď