Španělské ptáčky XXL

Ptáček
Ptáček

Jednoho krásného podzimního dne jsem zakoupil nový tlakový hrnec, lidově zvaný „papiňák“. Pro neznalé trochu teorie, která nikoho nezabije:

Tlakový hrnec je silnostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku (280–300 kPa), než je běžný atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření (120 °C až 130 °C, teplota varu vody za normálního tlaku je asi 100 °C), a tím i rychlejšího uvaření pokrmu. Též chuťové vlastnosti pokrmu mohou zůstat v uzavřené nádobě výraznější. Papinův hrnec se jmenuje po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679. V roce 1682 Denis Papin předvedl jídlo uvařené ve svém hrnci a dal ho okusit královským hostům v Londýně. Všichni byli nadšeni lahodností a měkkostí vybraných lahůdek. Dříve těžko poživatelné tuhé hovězí bylo rázem měkké.

Papiňák občas používám na vaření různých gulášů (třeba kančí guláš na pivě, telecí guláš nebo jelení guláš na víně). Tentokrát jsem na vyzkoušení nového papiňáku zvolil ptáčky.

Koupil jsem v supermarketu, kde je svět ještě v pořádku, čtyři pláty hovězího masa. Nedá se říci plátky, byly totiž poměrně velké, dohromady vážily téměř jeden kilogram.

Uvedené pláty jsem tedy naklepal, osolil, opepřil a potřel hořčicí. Já rád kremžskou, můžete ale i obyčejnou.

Plátek masa po naklepání, osolení a opepření, potřený hořčicí

Pak následuje náplň. Já použil víceméně klasickou, tedy plátek šunky a na něj kousek vajíčka natvrdo, špek, kyselou okurku a uzeninu, v mém případě ďábelské cigáro.

Plátek s náplní před rolováním

Po naskládání náplně je třeba ptáček zarolovat, tedy vnitřnosti zabalit. Babičky údajně ptáčky zavazovaly nití, já je po zabalení propíchnu několika párátky, aby se nerozpadaly a zůstaly zarolované.

Udělal jsem čtyři ptáčky, tedy spíše ptáky velikosti XXL.

Zabalené ptáčky velikosti XXL

Než se podíváte na následující obrázek, můžete hádat jejich hmotnost v syrovém stavu před uvařením.

Na váze vidíte správnou odpověď

Tak ty zabalené ptáčky včetně párátek vážily dohromady 1,343 kg. Já je na noc uložil do ledničky a druhý den připravoval k obědu.

Do papiňáku jsem dal škvařit kostičky slaniny, na nich osmažil na kostičky nakrájenou cibuli a hezky kolem dokola ze všech stran opekl ptáčky, aby se maso „zatáhlo“.

Opečené „zatažené“ ptáčky

Pak jsem ptáčky podlil vodou uvařenou v rychlovarné konvici, té vody bylo asi 6 decilitrů. Do vody jsem přidal kostku hovězího bujónu, můžete použít také masox nebo jiný bujón.

Papiňák před uzavřením

No a pak už zbývalo jen papiňák zavřít a zahájit tlakové vaření.

Ptáčky se vaří v papiňáku

Doba varu závisí na druhu masa, jeho množství a stupni tlaku. Obecně se doporučuje hovězí ptáčky vařit asi 3/4 hodiny, tedy 45 minut. Já je vařil napřed na „jedničku“ (nižší tlak), po chvilce jsem přidal na „dvojku“ (vyšší tlak). Ptáčky byly uvařené, ale „nerozpadaly se“. Záleží na co jsou strávníci zvyklí. Pro „rozpadávající“ se ptáčky XXL prodlužte mírně dobu varu. Jako přílohu jsem podával rýži, tu jsem uvařil pytlíkovou podle návodu na krabici. Vařil jsem ji tak, aby byla hotová v čase dovaření ptáčků.

Po uvaření ptáčků je třeba papiňák „odsyčet“, ptáčky vyjmout a zahustit omáčku. Já do ní ještě přidal nakrájenou uzeninu (opět ďábelské cigáro), je možno přidat i nakrájenou kyselou okurku a pokrájené vejce, uvařené natvrdo. Omáčku jsem zahustil tmavou jíškou (polotovar v krabici). Nakonec jsem dal ještě ptáčky trochu prohřát do zahuštěné omáčky.

Sobotní oběd – ptáček XXL s rýží

Danče se nelíbila moje „rozmatlaná“ omáčka a tak přidala ukázku, jak servíruje svůj španělský ptáček o velikosti M:

Španělský ptáček o velikosti M od Danči
Ptáček XXL zevnitř

Dva ptáčky jsme snědli v sobotu a dva nám zbyly na neděli, nemuseli jsme znovu vařit.

Ptáček XXL k nedělnímu obědu, ohřátý v mikrovlnce

Oba jsme si pochutnali, ptáčky už jsme delší dobu neměli, naposledy je Danča dělala jako rozlítané ptáčky.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*